Na tejto stránke budú uverejnené rôzne návody ako vybaviť žiadosti - napr. prepis koňa, registrácia farmy, preukaz pre žrebcov, atď.

Máte nejaký návod, ktorý chcete zdieľať a pomôcť tak ostatným ? Napíšte nám !

Neviete v akej forme nám poslať návod a čo všetko by tam malo byť ? S vytváraním vám radi pomôžeme.

Vyberte si zo zoznamu návodov / žiadostí


Chcem jazdiť a súťažiť


Chcem si prvý krát sadnúť na koňa / chcem jazdiť - Kde ? Kedy ? Ako ? Načo ? Začo ?

Keďže v čase, keď spisujem tento návod, jazdím ešte len 10 mesiacov, pokúsim sa objasniť vám z môjho pohľadu, ako sa dostať do sveta jazdectva (ak o tom tiežlen premýšľate). Vopred upozorňujem, že to nemusí byť vždy také, ako to uvádzam na tejto stránke - ako príklad použijem seba a pár známych, s ktorými súčasne napredujeme.

Takže, jedného krásneho dňa vám vzíde na um myšlienka, že by nebolo na škodu vyskúšať si jazdu na koni. Ak máte 5 - 16 rokov, postup je jasný (Mamíííí / Ócíii, a tak ďalej a tak ďalej ...). Ale ak máte 20 a viac (v tom čase som mal 24), začnete uvažovať nad tým, ako a kde vôbec začať.
Postup môže byť nasledovný:

 

1. Výber miesta jazdenia

Je plno miest vo vašom okolí, kde sa dá jazdiť. Či už je to jazdecký klub, jazdecká škola alebo súkromná osoba. Je ich veľa ale časom som zistil, že jazdectvu ako takému chýba marketingový duch, schopnosť ukázať sa a preto o nich vielen málo ľudí (alebo len uzavretý kruh ľudí / komunita koniarov). Takže začnem tým, že idem na Google avyhľadám si ,,jazdenie a jazdecké kluby v (doplň svoje mesto / kraj)". Na stránke Slovenskej jazdeckej federácie je na to perfektná mapka, kde vám presne ukáže miesta aj s kontaktom. Môže sa však stať, že dáta nebudú aktuálne alebo presné miesto na mape nebude sedieť, takže sa na to netrebaaž tak veľmi spoliehať. Zavolám do daného klubu / školy, pretože po skúsenostiach viem, že na emaily neodpisujú ani na to väčšinou nemajú čas alebo aj zabudli, že nejaký email majú. Do telefónu sa ozvať s tým, že sa chcete naučiť jazdiť, poprípade oznámiť, že máte záujem trénovať na licenčné skúšky (ale o tom potom). Ak vám to klub/škola odobrí, môžete si dohodnúť prvú hodinu :). Samozrejme sa môže stať, že majú už plne obsadené (áno, aj to sa môže stať, predstavte si) a preto to musíte skúsiť až o nejakú dobu, poprípade opakovať tento postup od začiatku v inej stajni.

 

Cena za hodinu výučby sa pohybuje v rozmedzí 10 - 20 eur / 45 minút až hodina - u súkromníkov možno aj viac času. Je to všade rôzne, niekde prídete, očistíte koníka, nasedláte, jazdíte, odsedláte, porozprávate sa, pomôžete s inými činnosťami a idete domov. Niekde prídete, vyskočíte, jazdíte, zoskočíte a idete domov.

Taktiež je dobré si skúsiť, v akom štýle chcem jazdiť - anglický štýl alebo western ? O týchto štýloch sa nebudem rozpisovať, stačí si vyhľadať porovnanie poprípade vzhliadnuť toto (angl.)video kde sa ukazujú rozdiely.

Pozor ! Ak máte záujem trénovať tak, aby ste išli aj na licenčné skúšky je potrebné si prezistiť, či to daný klub / škola poskytuje. Ináč asi len budete strácať čas. Ak plánujete jazdiť len ako hobby, užívať si voľný čas a nemáte ambície ísť na súťaže, nie je potrebné robiť licenčné skúšky.

PS: Výber miesta kde budete jazdiť nie je na celý život - počas trénovania sa možno bude miesto meniť. Záleží od mnohých faktorov, na ktoré natrafíte počas trénovania - tréner, vzdialenosť, kvalita tréningu, stav a typ koní, cena za tréning, v prípade zlého počasia a zimy je / nie jek dispozícií hala, celková atmosféra medzi jazdcami, atď, atď. (Poznámka autora: Sám som vystriedal počas 8 mesiacov štyri miesta a až to štvrté mi konečne zapasovaloa tuhodlám aj ostať :))

 

2. Moja prvá hodina (,,Juhú neviem sa dočkať / Ježíš ja sa bojím, čo to bude")

Po dohode, kedy bude prvá hodina, je dobré sa trošku aj pripraviť. Ženy, ak nemáte žiadne jazdecké oblečenie, tak som si všimol, že ženy jazdia v legínách a na tom majú podkolienky aby neodreli nohy a úplne to stačí. Chlapi POZOR ! Máme to horšie ako ženy, pretože vývojom sme dostali medzi nohami niečo navyše a aby som vám ušetril bolesti, berte pevné spodky, ale fakt pevné. Na to už môžu ísť kľudne rifle ale bez ozdôb na zadku aby ste nepoškrabali sedlo. Nikdy sa nejazdí v krátkych nohaviciach aj keď je vonku 35 stupňov. Nohy sa ľahko o sedlo ošúchajú (verte mi, nič príjemné - depiluje a páli to).

 

Cesta na prvú hodinu - Idete na spomínané miesto, samozrejme ho neviete nájsť, ale keď ho nájdete, zvítate sa s trénerom. Prvý dojem je podstatný ale určite sa po čase zmení, takže neškatuľkovať hneď :). Určite je dobré spomenúť ešte raz, že ste nikdy na koni nesedeli, poprípade aké sú vaše skúsenosti. Ako bolo spomenuté vyššie, buď s vami tréner nasedlá koňa, alebo na prvej hodine vás od toho odbremení a len naňho vyskočíte. Čo už budete robiť na prvej hodine záleží od daného klubu a trénera. Niekde bude len krok, niekde sa bude aj klusať, niekde bude držať tréner koňa, niekde vás pustí samého po hale / opracovisku. Psychicky sa treba pripraviť na milión informácií na prvej hodine, či už o jazdení alebo o výstroji a ďalších podstatných veciach. Spomeňte si na tento článok keď budete počuť - ruky dole / lakte k sebe / ramená dozadu / päty dole (HLAVNE TIE PÄTY DOLE !).

Po prvej hodine bude svalovka, endorfíny a možno prekvapenie, že to nie je také jednoduché ako na videu a naozaj to nie je tak, že ty len sedíš a kôň robí všetko. Ak sa vám to zapáčilo, je čas si dohodnúť ďalšie hodiny a celý postup jazdenia.

 

3. Pravidelný tréning alebo ako sa to už stalo súčasťou môjho života

Prvá hodina je za mnou a dohodol som si ďalšiu, alebo ďalšie ? Keďže som z tých, ktorý si všetko hradia sami, mám vypočítané koľko krát si môžem dovoliť tréning do mesiaca - 3x týždenne po 12 eur hodina = 144 eur mesačne plus náklady na cestovanie. Pre začiatočníka je to viac než dosť a stačí aj 2x týždenne alebo aj raz, po čase sa ale oplatí intenzitu zvýšiť na 3 krát ak sa tomu plánujete venovať trošku vážnejšie.

 

Čo to znamená pravidelný tréning a progres v jazdení ?

- je to posúvanie sa od úplných základov - krok, klus - ľahký / ťažký (korektne - pracovný) až po cval - ľahký / ťažký (korektne - pracovný) a skákanie nižších skokov
- ako dlho to trvá ? Je to veľmi - veľmi individuálne. Niekto na to má predpoklady, niekto nie. Niekto je na to fyzicky zdatný a niekto je ako želatína a robí chyby alebo padá často. V priemere je to proces trvajúci 1,5 - 2 roky od prvého vysadnutia do sedla až po skúšky, alebo stav kedy sa cítite v sedle komfortne s vedomím, že viete čo robíte. Môže to byť kratšie alebo aj dlhšie, záleží od človeka či má predpoklad, peniaze, dostupnosť, čas a hlavne vôľu. Mám skôr skúsenosť od viacerých, že to trvá okolo 2 rokov alebo viac. Pýtate sa, že prečo až tak dlho aj keď sú na to predpoklady ? Pretože jazdenie nie je len o tom udržať sa na koni a nespadnúť. Je potrebné tam sedieť správne, neprekážať koňovi pohybmi ako ťahanie za oťaže, alebo kopanie atď. a taktiež je dôležité mu dávať správne a jasné príkazy. Je to ťažšie ako sa zdá. Po pol roku som si myslel, že viem všetko len preto, že som mal dobrého školského koňa a nepadal som a skákal som. Poučte sa prosím, z mojej chyby a nemyslite si, že po pol roku budete vedieť všetko. Nebudete !
- tréningy budú mať svetlé chvíle aj tmavé chvíle - je to súčasť progresu preto si zoberte z každého tréningu aspoň jednu dobrú vec, čo sa vám podarila, hoci aj tú najmenšiu, napríklad - dnes mi tréner ani raz nepovedal, že vysadám na zlú nohu. Prídu aj chvíle kedy si budete myslieť, že sa nikam neposúvate, verte mi, posúvate. Neberte sa vážne, berte vážne svoje činy, čo znamená, že ak mi niečo nejde, budem na tom pracovať.
- tréning neznamená len jazdiť, je to aj príprava mimo jazdenia - čítajte si knihy o chove koní, pozerajte videá o tom, čo vám dnes nešlo, možno tam nájdete odpoveď. Ak padáte z koňa, je možné, že nemáte spevnené telo a pri náhlej zmene pohybu koňa vás telo nevie udržať v sedle. Jazdenie je krásne v tom, že musíte byť pevný a pružný zároveň. Čo sa týka posilnenia tela pri jazdení, odporúčam Pilates - aj pre chlapov aj pre ženy, pretože pri jazdení sa zapájajú hlavne brušné svaly a jadro ale zároveň chrbát musí byť uvoľnený. Taktiež vnútorné stehná sú hlavným ,,držiakom" v sedle preto je dobré ich posilňovať. Odporúčam stroj naroznožovanie a znožovanie (aj vďaka dobrému silovému základu som ešte nespadol ale klop, klop -aj toraz príde). Pri pozeraní videí o jazdení sa prosím vyvarujte videám, kde 14 ročné dievčatá hovoria o tom, čo je správne a čo nie. Nehovorím, že to nemôže byť dobré na začiatok, ale je lepšie učiť sa od ľudí, ktorí už majú za sebou isté skúsenosti, odskúšaných množstvokoní (nie len toho jedného poníka čo dostali od rodičov na narodeniny), výhry alebo účasť na rôznych podujatiach avedia podložiť svoje tvrdenia faktami.

Kedy budem dobrý jazdec ?

Tak to ani srnky netušia, je potrebné si uvedomiť, že každý kôň je iný a keď ste jedného nacválali v poriadku, druhého môžete aj bičom trepať a nepohne sa alebo vás zhodí. Definícia dobrého jazdca asi reálne neexistuje, pretože stále máme pod sebou 700Kg samostatne mysliacu jednotku. Jazdci sa však k tomu blížia, no každý svojou vlastnou cestou. Niekto však ostane na istej úrovni a ďalej sa už nepohne pretože mu to vnútorne stačí, resp. chcenie posúvať sa, upadá. Nikdy sa neprestaňtezlepšovať a vzdelávať :)

 

4. Licenčné skúšky - Skúšky základného výcviku jazdca (SZVJ)

Čo je to ? Je to skúška, ktorú je potrebné absolvovať ak chcete súťažiť v anglickom štýle - parkour, drezúra, millitary. Pre western štýl je tiež takáto skúška a viac info nájdete na stránke Slovenskej asociácie westernového jazdectva a ródea.Skúška sa preoba štýly skladá z dvoch častí - teoretická a praktická. Teoretická je formou testu (niekde je to len formalita, inde reálny test) a praktická je formou jazdenia a predvádzania koňa. V praktickej časti je nutné splniť predpísané prvky, ktoré sú potom ohodnotené. Čo všetko je potrebné splniť v rámci praktickej aj teoretickej časti pre anglický štýl, nájdete TU. Pre western sú otázky TU. Po absolvovaní skúšky dostanete preukaz - licenciu, s ktorou môžete chodiť na súťaže a ste evidovaný v databáze Slovenskej jazdeckej federácie. O tom kedy a kde sa konajú skúšky je najlepšie opýtať sa v mieste kde trénujete - klub totižto musí iniciovať, že je záujem o skúšky (min. 5 uchádzačov) a tým pádom príde rozhodcovský výbor do klubu. Ak máte vlastného koňa a trénujete doma alebo u súkromníka a chcete ísť na skúšku, musí vám prihlásenie na skúšku odobriť tréner, ktorý sa stane garantom toho, že ste schopný skúšku urobiť. Zoznam trénerov s platnou trénerskou licenciou nájdete TU.Všetky potrebné informácie nájdete na našej stránke. K dispozícií je aj online Test kde si môžte overiť svoje vedomosti.

 

Takže, hor sa do sedla :)

PS: Hipologický slovník - TU

MOJE POLOŽKY Inzerát v bazári Novú Stajňu Novú Službu Novú Udalosť