Na tejto stránke budú uverejnené rôzne návody ako vybaviť žiadosti - napr. prepis koňa, registrácia farmy, preukaz pre žrebcov, atď.

Máte nejaký návod, ktorý chcete zdieľať a pomôcť tak ostatným ? Napíšte nám !

Neviete v akej forme nám poslať návod a čo všetko by tam malo byť ? S vytváraním vám radi pomôžeme.

Vyberte si zo zoznamu návodov / žiadostí


Kompletný návod ako začať ťahať príves s koňom




Zaobstarali ste si koňa a chcete s ním chodiť na preteky ? Máte v pláne ponúkať odvoz koňa / koní ? Určite budete potrebovať prívesný vozík pomocou ktorého koňa odveziete. Ale čo na to potrebujem ? Stačí mi vodičský preukaz typu B ? Je potrebné ešte nejaké iné potvrdenie ? Čo všetko je potrebné absolvovať a zakúpiť sa dozviete v tomto kompletnom návode.

1. Vodičský preukaz

Na ťahanie prívesného vozíka za osobným automobilom, v ktorom bude jeden alebo dva kone je potrebný vodičský preukaz typu B + E alebo harmonizovaný vodičský preukaz B96. Kategória B+E značí osobný automobil a k nemu pripojený príves o celkovej hmotnosti viac ako 750 kg. Príves však nesmie prekročiť celkovú hmotnosť – 3500 kg. Pri skupine B+E môže byť jazdná súprava dlhá maximálne 12m, pričom celková hmotnosť plne naloženého auta + plne naloženého vozíka dokopy nesmie presiahnuť 6 999 kg.

Harmonizovaný vodičský preukaz typu B96 vám umožní ťahať prívesný vozík, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg za predpokladu, že najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy je viac ako 3 500 kg, ale nepresahuje 4 250 kg.

Vodičský preukaz získate v ktorejkoľvek autoškole, ktorá má v ponuke takýto kurz. Uchádzač prejde rovnakým kurzom ako má skupina B, absolvuje rovnaké testy ako skupina B, absolvuje kuželky (tie sú trošku odlišné od skupiny B – nie je pozdĺžne ani kolmé parkovanie, viď. obrázok. Slalom vpred a cúvanie späť do garáže) a absolvuje jazdu v premávke.

++

Cena kurzov sa pohybuje v rozmedzí 250 – 400 eur. Kolok stojí klasicky 33 eur. Po absolvovaní skúšok absolvent dostane nový vodičský preukaz kde mu bude pripísaná nová kategória vozidiel. Pozor ! Nepodceňujte skúšky, tým, že sa jedná o rovnakú skúšku ako pri vodičáku typu B, pri neúspešnom pokuse je možné vám vodičský preukaz odobrať aj pre iné skupiny - vyjadrenie dopravnej polície nájdete TU.

Zhrnutie v tabuľke

SkupinaPrívesný vozíkJazdná súprava (vozík + auto)
B< 750 kg< 4 250 kg
B> 750 kg< 3 500 kg
B96> 750 kg< 4 250 kg
BE< 3 500 kg< 7 000 kg

 

2. Oprávnenie na prepravu zvierat
Podľa nariadenia vlády 302/2003 Z.z. Slovenskej republiky , ak budete kone prevážať pre vlastné účely (preteky, tréning, iná stajňa) a to len do vzdialenosti 50km tak osvedčenie mať nemusíte. V opačnom prípade je potrebné absolvovať školenie po ktorom vám bude možné vydať osvedčenie o spôsobilosti vodiča a sprievodcu na prepravu zvierat. Príklad takého školenia je napr. TU. Bez školenia vám nebude možné vydať osvedčenie. Takéto školenie stojí cca 85 eur. Na školení sa dozviete pravidlá pri preprave zvierat na dlhšie trate, ako zabezpečiť pohodlie prepravovaného koňa, atď. Školenie trvá jeden pracovný deň maximálne 8 hodín. Po absolvovaní kurzu si musíte vyžiadať osvedčenie na regionálne veterinárnej a potravinovej správe a toto osvedčenie musíte mať pri sebe pre prípad kontroly policajnými zložkami.


Ako získať osvedčenie je v našom ďalšom návode - TU

3. Výber auta

Musí to byť SUV ? Nie vždy (ale bolo by dobré). Môžete použiť aj dodávku / offroad / klasické osobné auto, ak poznáte jeho vlastnosti. Odpoveď je potrebné vždy hľadať v technickom preukaze. Vhodné auto na ťahanie prívesného vozíka je také, ktoré nemá problém sa s ním rozbehnúť, vytiahnuť do strmšieho kopca (napr. Horský priechod Donovaly) ale hlavne zastaviť !

Príklady takýchto áut sú – Kia Sorento, Hyundai Santa Fe, Audi Q7, Škoda KodiaQ, Jeep Cherokee. V závere uvedieme viacej áut aby ste mali prehľad, ktoré autá môžu ťahať akú váhu. Ak chcete ťahať jedného koňa bude stačiť auto, ktoré potiahne aspoň 1700 Kg. Ak sú naložené dva kone, odporúča sa auto s minimom 2200 Kg. Ideálne odporúčame vybrať auto, ktoré dokáže utiahnuť 2500 Kg aby ste mali istotu.


4. Ako je to s diaľničnou známkou a STK ?
Zákon uvádza, že ak celková hmotnosť automobilu a prívesného vozíka presiahne 3500 Kg, je potrebné mať na prívesný vozík zakúpenú ďialničnú známku.
V našom prípade je jednoznačná odpoveď - Áno, potrebujeme mať na prívesný vozík, v ktorom je aspoň jeden kôň, dialničnú známku. Ak si predstavíme, že len samotný vozík váži od 750 Kg, auto od 1600 Kg a keď k tomu pripočítame váhu koňa a vecí tak sa ľahko dostaneme cez limit.

Celková hmotnosť ťažného vozidla (automobil)Celková hmotnosť prípojného vozidla (príves)Celková hmotnosť jazdnej súpravyPovinnosť mať diaľničnú známku na príves
2000 kg1500 kg3500 kgNIE
3500 kg750 kg4250 kgÁNO
2000 kg2000 kg4000 kgÁNO

A STK ? - aj na prepravník potrebujete urobiť samostatne STK. Vozíky sa zaraďujú do troch kategórií no my si všímame kategórie O2 alebo O3 a O4
vozík kategórie O1
(celková hmotnosť do 750 kg)
nepodlieha technickej kontrole
vozík kategórie O2
(celková hmotnosť od 750 kg do 3500 kg)
podlieha technickej kontrole v lehotách
4-4-4 (každé 4 roky)
vozík kategórie O3 a O4
(celková hmotnosť nad 3500 kg)
podlieha technickej kontrole v lehotách
1-1-1 (každý rok)


5. Prepravník na kone 
Na výber máte z niekoľkých značiek Wolf, Cheval, Buckmann, atď. vyrábajú sa pre jedného alebo dva kone. Niektoré sú so sedlovňou iné bez. Líšia sa kvalitou materiálu, samotnou váhou, komfortom pre kone a výbavou (napr. kamera, rezervné koleso, bočné polstrovanie, atď.). Ponuky prepravníkov nájdete na rôznych internetových stránkach a bazároch (napr. bazos.sk). Niekedy sa môže stať, že prepravník nebude mať rovnakú koncovku na pripojenie elektriky ako ťažné zariadenie. Na takýto účel sa predávajú redukcie.

Zoznam vhodných áut na ťahanie vozíka a ich maximálna váha brzdeného vozíka (hrubým). Tento zoznam vám pomôže predstaviť si v akej hmotnostnej a výkonnostnej kategórii sa môžete pohybovať. Nie je to kompletný zoznam: 


Dobrá rada na záver. Je dobré zvážiť kúpu auta a vozíka ak plánujete prepravovať koňa max 2 krát do roka. Aktuálne je na slovensku niekoľko služieb, ktoré ponúkajú odvoz koňa na dané miesto, majú v tom prax a poskytujú bonusové služby ako Live kamera vášho koňa v prepravníku. Takéto služby nájdete aj na tejto stránke v sekcii Hľadám prevoz koňa. Ak si predsalen chcete zadovážiť prepravník a máte len jedného koňa, pouvažujte či sa neoplatí kúpiť prepravník na dva kone a pri ceste na preteky sa k vám niekto pridá. Náklady na prepravu sa vedia znížiť aj o polovicu.
MOJE POLOŽKY Inzerát v bazári Novú Stajňu Novú Službu Novú Udalosť